28. märtsil kell 15.00 olete oodatud Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse seminarile, kus Göteborgi ülikooli professor Katarina Leppänen kõneleb Aino Kallase, Hella Wuolijoki ja Elin Wägneri loomingust.

Katarina Leppänen on ideedeajaloo professor Göteborgi ülikooli kirjanduse, ideedeajaloo ja religiooni osakonnas. Tema uurimistöö keskendub 20. sajandi keskpaiga rahvusülesele feminismile, ökofeminismile, sotsiaalsetele liikumistele, rahvuslusele ja internatsionalismile ning regionalismile. Oma töös ühendab ta ideedeajaloo ja kirjandusteaduse ning ta on avaldanud uurimusi mitmesugustel teemadel, näiteks naised ja poliitiline vägivald, kirjandus ja rahvuslus ning inimkaubandus ja Rahvasteliit. Ettekandes tutvustab Katarina Leppänen oma uut teadusprojekti.

Ettekande teesid

Aino Kallas (s. 1878), Hella Wuolijoki (s. 1886) ja Elin Wägner (s. 1882) on täna tunnustatud kirjanikud nii Soomes, Eestis kui ka Rootsis ning nende panus rahvuslikku kirjanduslukku on vaieldamatu. Oma eluajal olid nad kõik poliitiliselt aktiivsed, panustades näiteks sotsialistlikku, rahvuslikku ja naiste liikumisse nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Varasem uurimus on poliitilisi aspekte küll maininud, kuid sageli on olnud keeruline samaaegselt esile tõsta nende autorite silmapaistvaid kirjanduslikke saavutusi ja poliitilisi eesmärke. Käesolevas projektis liigun paralleelselt poliitilise ja kirjandusliku, rahvusliku ja rahvusvahelise vahel. Eesmärk on mõista, kuidas kirjanduslik ja poliitiline toimivad vastastikku rikastavalt.

Teoreetiliselt panustab projekt uurimisvalda, mis seob kultuuriuurimuse poliitikale fokuseeruvate distsipliinidega, mille kesksed mõisted on kultuuridiplomaatia, pehme võim ja kultuurivahetus. Põimides kokku varasemad eraldiseisvad uuringud, pakub selle projekti tulemus sügavamat arusaama ühiskondlikest mehhanismidest, mis võimaldasid, kontrollisid ja piirasid naisautorite nähtavust poliitiliste tegutsejatena.

Seminar toimub Eesti Teaduste Akadeemias (Kohtu 6, Tallinn) 28. märtsil kell 15.00 ja on eelregistreerumisega. Koguneme eestseisuse saalis. Osalemissoovist andke märku Merlin Kirikalile (merlinkirikal@gmail.com).